Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Ja, my, oni - Poradnik Psychologiczny POLITYKI – e-wydanie – Do czego nam ego

BestsellerCENA NEXTO

Do czego nam ego

16.05.2018

16.05.2018

polski

116

Polityka Sp. z o.o. SKA.

1730-0525JMO

Ocena: 4.7 (14 oceniających) Oceń produkt

  • PDF
  • EPUB
  • MOBI
  • Dostęp online PDF

Opis

Kryzys, czy już samo jego widmo, nikogo nie pozostawia psychicznie obojętnym. Nie chodzi nawet o strach przed konkretnym zagrożeniem - niewypłacalnością kredytową, utratą pracy czy majętności, ale o dotykający teraz wiele osób lęk - tym bardziej wyniszczający, im bardziej jego powód jest nieuchwytny, trudny do nazwania. Nie przypadkiem filozofowie, ekonomiści, socjolodzy dostrzegają nie tylko załamanie ekonomicznej sprawności świata zachodniego, do którego 20 lat temu Polska dołączyła, ale też korozję obowiązującej tu wizji człowieka. Jest tak, jakby jakiś dewastujący wirus dotknął nie tylko świata finansów, lecz wielu - wydawałoby się - oczywistych wartości, które człowiek nowoczesny powinien wyznawać, i celów, do których powinien dążyć.

Powszechny stan niepokoju i zagubienia ma swoje uzasadnienie, jeśli bowiem kryzys coś boleśnie obnaża, to właśnie miałkość celów, napędzających bodaj większość z nas przez ostatnie lata. Praca, kariera, budowa domu, samochód, lokata, kredyt... Bardziej niż sobą człowiek bywał klientem, pracownikiem, szefem. Widział nie tyle siebie, ile siebie w relacji z bankiem, z firmą, ze swoim społecznym otoczeniem. Zagonił się w niekończącym się wyścigu, zatopił we wszechobecnej konkurencji. A teraz pryskają rozmaite iluzje, przede wszystkim zaś ta, że na zgromadzeniu zestawu dóbr konsumpcyjnych i prestiżu da się zbudować życiową satysfakcję.

Więc naturalne, że tylu z nas potrzebuje pocieszenia, oparcia, poczucia sensu. Gdzie indziej ich szukać, jak nie w sobie i wśród najbliższych? W tym właśnie nasze wydawnictwo ma pomóc.

Polityka wydaje od bez mała trzech lat cieszący się uznaniem czytelników dodatek Pomocnik Psychologiczny. Staramy się łączyć tam nowoczesną, akademicką wiedzę psychologiczną z nienarzucającym się poradnictwem, a przede wszystkim służyć czytelnikom pomocą przy autorefleksji. Teraz postanowiliśmy tę wiedzę wzbogacić, uzupełnić i uporządkować tak, by ułożyła się ona w systematyczny i przystępny wykład tego, co dziś wiadomo o człowieku. Zróbmy więc sobie antrakt na zastanowienie się nad sobą.

W numerze:

Jedni popadają w narcyzm, inni w chory perfekcjonizm, jeszcze inni w głęboką depresję – wszystkie te przypadłości stają się znakami dzisiejszych czasów.

Wydawać by się mogło, że dla każdego człowieka przynajmniej jedna osoba na świecie nie stanowi specjalnej tajemnicy: on sam. Zna ją wszak od urodzenia, mniej więcej od czwartego roku życia rozumie jej odrębność od innych. Słowem, pojmuje, że ja to ja.

W rzeczywistości bywa jednak odwrotnie: człowiek sam dla siebie stanowi gąszcz zagadek. Dziwi się niekiedy, dlaczego podjął jakąś beznadziejną decyzję, po co trapił się głupstwami, dlaczego tak dotknęła go czyjaś niewinna uwaga, skąd w nim bezrozumna zawiść, z jakiego właściwie powodu eksplodował agresją? W sumie, dlaczego nie jest tym, za kogo się uważa. Jakby pod pokładami rozmaitych przekonań o sobie krył się ktoś inny, często istota słaba, chwiejna, niepewna siebie.

Zwykle – na poziomie intelektualnym – człowiek uważa się za istotę rozumną, racjonalną, zrównoważoną emocjonalnie. No, oczywiście z pewnymi drobnymi usterkami, bo przecież nobody’s perfect. W egocentrycznym gatunku Homo sapiens skłonność do zawyżania swoich przymiotów (przy zaniżaniu walorów innych osób) występuje znacznie częściej niż skromność, dystans do samego siebie, pogodne przyjęcie na pierś samoświadomości, że nie jest się (bo być się nie da) perfekcyjnym partnerem, ojcem, matką, pracownikiem, szefem, przyjacielem.

Cywilizacja zachodnia XXI w., zwłaszcza komercja i popkultura, wmawia ludziom, że jednak się da. Wystarczy zainwestować w wygląd, w kompetencje, w zdrowie. Zasuplementować się odżywkami, liftingami, coachingami. Albo nawet prościej: stworzyć odpowiedni wizerunek siebie, bynajmniej – jak to się dzisiaj powiada – niepolegający na prawdzie. Czyli wystawić na widok publiczny sztuczne Ja. Czy to na Facebooku dla tzw. przyjaciół, czy pisząc CV do pracy, czy startując w telewizyjnych Idolach i Mamtalentach. Wykreować się.

Człowiek współczesny w tym się gubi. Wpada w psychiczne doły, bo temu wystawionemu na sprzedaż wielkiemu, napompowanemu Ja nie jest w stanie podołać. Jedni popadają w narcyzm, inni w chory perfekcjonizm, jeszcze inni w głęboką depresję – wszystkie te przypadłości stają się znakami dzisiejszych czasów.

I wszystkie łączy kłopot z ego. Z poskładaniem w spójną całość tego, kim naprawdę się jest, kim chciałoby się być, i tego, jak widzą człowieka inni. A nie ma ciekawszej i ważniejszej rzeczy niż zrozumienie, kim jest ten ktoś, kogo każdy nazywa wieloznacznym zaimkiem Ja.

Ja, my, oni - Poradnik Psychologiczny POLITYKI - e-wydanie – Do czego nam ego

12,35 zł 13,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 12,35 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium?

11,05 zł 13,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 12,35 zł
i

Kup Ja, my, oni - Poradnik Psychologiczny POLITYKI – e-wydanie – Do czego nam ego / e-wydanie

Forma zakupu
 

Ja, my, oni - Poradnik Psychologiczny POLITYKI – e-wydanie – Do czego nam ego

  • Do czego nam ego
    • PDF
    • EPUB
    • MOBI
    • Dostęp online PDF
12,35 zł 13,00 zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.7 (14 oceniających)

6 - 10 z 14 opinii

  • Ocena:5
    Iwona/2012-03-08

    Bardzo ciekawe bieżące tematy. Artykuły są naprawdę na wysokim poziomie merytorycznym i dostarczają pogłębionej wiedzy i wielu przemyśleń. A w wersji elektronicznej poradnik łatwo zabrać i snuć refleksje wszędzie.

  • Ocena:5
    ww/2012-02-25

    Psychologia to dziedzina nauki, która pasjonuje wielu, wielu też pisze na jej temat, jednak Polityce udaje się to napisać bardzo przystępnie, tak aby każdy kto jest blondynem czy blondynką załapał w czym rzecz... pozycja poszerza horyzonty.

  • Ocena:5
    Kasia/2011-09-28

    Bardzo lubię to, że mogę mieć ten dodatek (a właściwie samodzielny magazyn) taniej niż w kiosku i bez wychodzenia z domu.

    Oczywiście jak zwykle doskonałe teksty.

  • Ocena:5
    Marta Bant/2011-03-08

    Moim zdaniem jest to najlepsze czasopismo psychologiczne na naszym rynku.Czyta się z ogromną przyjemną.Szata graficzna zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

  • Ocena:4
    Jacek Barecki/2011-03-07

    Czasopismo rzetelnie napisane, mogę polecić je innym czytelnikom ze spokojem ducha ;)

6 - 10 z 14 opinii